دسته‌بندی نشده

شاقول طلایاب

شاقول ، سطح باب شاقول یا پلمم ، وزنه ای است که معمولاً با نوک نوک تیز در پایین، از یک رشته آویزان شده و به عنوان خط مرجع عمودی یا شاقول استفاده می شود . این یک پیشرو برای سطح روح است و برای ایجاد یک نقطه عمودی استفاده می شود . معمولاً از سنگ، چوب یا سرب ساخته می شود، اما می تواند از فلزات دیگر نیز ساخته شود. اگر برای تزئین استفاده می شود، ممکن است از استخوان یا عاج ساخته شود.

این ابزار حداقل از زمان مصر باستان  برای اطمینان از اینکه سازه ها ” شقق ” یا عمودی هستند استفاده شده است. همچنین در نقشه برداری ، برای تعیین نادر با توجه به گرانش یک نقطه در فضا استفاده می شود. با ابزارهای مختلفی (از جمله سطوح ، تئودولیت ها و نوارهای فولادی ) برای قرار دادن ابزار دقیقاً روی یک نشانگر بررسی ثابت یا رونویسی موقعیت ها بر روی زمین برای قرار دادن نشانگر استفاده می شود.)

فهرست ها

شاقول برای پیدا کردن طلا شاقول طلایاب

 

بسیاری از شما این سوال را خواهید داشت: در گذشته هیچ فلزیاب وجود نداشت، پس چگونه گنجینه های زیرزمینی و غیره را پیدا کردند؟ هیچ فناوری پیشرفته ای وجود ندارد، اما در گذشته شکارچیان گنج وجود داشته است. روش های خودشان که اکثر شما تا به حال نام آن را نشنیده اید. یکی از این روش ها خط لوله کشی است. البته عمودی که در اینجا می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، فلزیاب های عمودی امروزی برگرفته از گذشته هستند. در قدیم رسم بر این بود که یک تکه طلا مثلاً به اندازه یک انگشت زیر زبان خود می‌گذاشتند و به یک تکه طلا زنجیره‌ای از طلا یا مس به طول می‌بندند.

 

توضیحات کلی در مورد شاقول طلایاب

 سیم مسی یا زنجیر طلا به طول 30 سانتی متر و با نزدیک شدن به محل بلافاصله از این روش استفاده می کردند. عملکرد عمودی آن به این صورت است که وقتی هدف نزدیک است، قطعه طلای متصل به سیم مسی مانند آهنربا خود را به سمت هدف جذب می کند و اگر روی هدف قرار گیرد به صورت دایره ای شروع به حرکت می کند.

 

 کی یه یک فلزیاب نقطه زن با کیفیت نیاز دارید ؟

 

فلزیاب اولین چیزی که در فرآیند استخراج و حفاری نیاز دارید، گنج یاب هایی هستند که به عنوان فلزیاب در ایران به فروش می رسند. یکی دو شرکت در ایران این دستگاه ها را مونتاژ می کنند که قیمت آنها با توجه به شعاع، عمق و قدرت جداسازی متفاوت است. البته کارگاه های زیرزمینی زیادی وجود دارند که مدارها را کپی کرده و پس از نصب آی سی ها به ماینرها می فروشند. این ابزارها اغلب ناقص هستند. مثلاً نیکل را از طلا نمی شناسند یا بعد از اینکه فرکانس به دلیل خالی بودن غارها، مقبره ها یا مقبره های قدیمی به زیر زمین برنمی گردد، اشتباه می کنند که اندازه مشخصی را دفن می کنند. البته نقش اپراتور مجرب بسیار مهم و کلیدی است. دارندگان وسایل گنج یاب معمولا به چند روش کار می کنند که یکی از آنها اجاره ساعتی است که بسته به نوع وسایل اجاره از 50000000 تا 300000 تومان در هر 12 ساعت متغیر است.

 لازم به توضیح است که افرادی که مجبور به استفاده از ابزار می شوند در واقع افرادی هستند که نسخه ای از گنج ندارند، به عبارت دیگر دو راه متداول برای یافتن گنج وجود دارد: 1- استفاده از گنج یاب. سرنخ 2- استفاده از نسخ خطی توسط خوشنویسان یا کپی خوان ها روش دیگری است که صاحبان ابزار گنج یابی از آن استفاده می کنند و بر اساس تعداد مکان های کاوش شده پول دریافت می کنند.


ریشه شناسی 


شاقول در شاقول باب از لاتین plumbum (” سرب “) گرفته شده است، ماده ای که زمانی برای باب وزن دار در انتهای آن استفاده می شد. صفت plumb با بسط ایجاد شد، همانطور که اسم aplomb از مفهوم “ایستادن راست” ایجاد شد.


دیگر کاربرد های شاقول طلایاب


تا عصر مدرن، شاقول در اکثر سازه های بلند برای ارائه خطوط مبنا عمودی برای اندازه گیری ساختمان استفاده می شد. قسمتی از داربست دارای یک خط شاقول است که در مرکز روی یک علامت مبنا روی زمین قرار داشت. همانطور که ساختمان به سمت بالا پیش می رفت، خط شاقول نیز بالاتر می رفت، همچنان که در مرکز داده ها قرار داشت. بسیاری از گلدسته‌های کلیسای جامع ، گنبدها و برج‌ها هنوز دارای علامت‌های برنجی هستند که در کف خود نقش بسته‌اند، که نشان‌دهنده مرکز سازه بالاست.


باب شاقول با مقیاس به عنوان شیب سنج


 

یک شاقول و خط به تنهایی می تواند تنها یک مرجع عمودی را تعیین کند. با این حال، اگر آنها در مقیاس مناسب نصب شوند، ممکن است از ابزار به عنوان شیب‌سنج برای اندازه‌گیری زوایای عمودی نیز استفاده شود.

مصریان باستان از یک شاقول متصل به قسمت بیرونی بالای ابزاری شبیه حرف E استفاده می کردند . هنگامی که در کنار دیوار قرار می گیرد، خط شاقول یک خط عمودی را نشان می دهد. یک سطح قاب A با یک خط شاقول آویزان از راس نیز برای یافتن افقی استفاده شد. اینها تا اواسط قرن نوزدهم در اروپا استفاده می شد. یکی از انواع این ابزار دارای خط شاقول از بالای یک شکل T معکوس است. 

آسمان خراش های اولیه از شاقول های سنگین استفاده می کردند که در چاه آسانسورشان به سیم آویزان می شد. شاقول ممکن است در ظرفی از آب (زمانی که شرایط بالاتر از دمای انجماد است)، ملاس، روغن‌های بسیار چسبناک یا مایعات دیگر باشد تا هرگونه حرکت نوسانی را خنثی کند، به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند.


تعیین مرکز ثقل یک شکل نامنظم 

 

دانش‌آموزان طراحی شکل از یک خط شاقول برای یافتن محور عمودی از طریق مرکز ثقل سوژه خود استفاده می‌کنند و آن را به عنوان نقطه مرجع روی کاغذ می‌گذارند . وسیله ای که استفاده می شود ممکن است شاقول های هدفمند یا به سادگی دستگاه های موقتی باشد که از یک تکه نخ و یک جسم وزن دار مانند واشر فلزی ساخته شده اند. این خط شاقول برای ردیف کردن هندسه های تشریحی و تجسم مرکز تعادل سوژه مهم است .

گوهر باستان

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights